Життя

У квартирі Маринки, давньої приятельки Василя, було шумно. – Привіт! Я не запізнився? – Василь посміхнувся. – Якраз вчасно! – відповіла Маринка. – Батьки поїхали до родичів, приїдуть через 3 дні

Василь, високий, з давно не стриженими кучерями каштанового волосся, темно-карими очима, що дісталися йому від батька, і чарівними ямочками на щоках, що підкорили серце не однієї дівчини з його класу, швидко йшов по вулиці, перестрибуючи глибокі калюжі, наступаючи на сірий, пухкий сніг.

Сонце, немов добрий пес, лизало замети, нагрівало їх своїм шорстким язиком і змушувало осідати, оголюючи заспану, ще не причепурену яскравою зеленню землю.

Весна завжди спонукає відчувати щось особливе, передчувати, сподіватися і поспішати. Вісімнадцятирічний Вася мріяв про льотне училище. Все в його кімнаті – від почеплених під стелею дерев’яних моделей до самостійно зібраного муляжу обладнання кабіни пілота – говорило про захоплення хлопця.

Батько – льотчик, начебто передав це синові, разом з карими очима і веснянками, які щедро висипали на обличчі Василя, починаючи з ранньої весни.

Мати, бувало, жартувала, що потрібно вважати, у кого з її чоловіків у цьому році рудих “поцілунків” сонця виявилося більше…

Просте, але в той же час чарівне і добре обличчя з м’якими рисами, трохи припухлими губами і завжди рум’яними щоками робили Василя цікавим хлопцем, привертало до нього увагу. У молодої людини не було б відбою від дам, якщо б не його повна незацікавленість в цей бік життя.

Ні, звичайно, природа брала своє, підростаючий організм нагадував йому, що створений він не тільки для праці та навчання, а й любові у всіх її проявах, хоча цієї весни все амурні справи були відсунуті вбік. Треба було пройти медкомісію, потім, якщо все добре, льотне училище, крок до мрії…

Обстеження через тиждень. А поки можна зустрітися з друзями, погуляти.

У квартирі Маринки, давньої приятельки Василя з паралельного класу, було шумно. Хлопці самі дивувалися, як в таку маленьку, навіть крихітну кімнатку, де Марина жила колись разом з сестрою, могло уміщатися стільки народу.

Старша сестра дівчини, Ольга, закінчивши балетне училище, давно переїхала до Франції, не знайшовши собі місця на вітчизняній сцені. Оля іноді приїжджала провідати сестру, батьків, але жорсткий графік виступів заважав надовго залишатися з родиною.

-Привіт! Я не запізнився? – Василь широко посміхнувся, заходячи в коридор. Веснянки злетіли вгору, застигнувши десь біля очей.

-Якраз вчасно! – відповіла Марина, киваючи на гудячу в кухні компанію. – Батьки поїхали до родичів, приїдуть через три дні.

Гості засиділися до самої ночі. Потім, ті, що жили поруч, розбрелися по домівках, Вася, Паша і Максим залишилися, щось довго обговорювали, сперечалися, потім співали пісні під гітару, поки сусідка, тітка Свєта, не прийшла до них з розгонами.

Марина, згорнувшись калачиком на старому кріслі, давно вже спала. Вася тихенько накрив її пледом, що лежав поряд, і ліг на підлогу. Йти додому сил вже не було.

-Пашо? Пашо? – прошепотів він.

-Що? – Павло стояв біля вікна.

-А раптом не вступлю?

-Вступиш! – впевнено відповів той. – От тільки куди…

Але Василь уже не чув його. Мрії перепліталися з реальністю, з відкритої кватирки в обличчя хлопцеві дув слабкий, прохолодний вітерець, несучи його в світ сновидінь…

Вже ближче до ранку вхідні двері тихо рипнули. Ольга, в шкіряній куртці, джинсах, не по весняному вдягнена зайшла в квартиру. Вона не попередила про свій приїзд. Це було спонтанне рішення, зрив, втеча від задушливого, нестерпного, яскравого, примарного світу, в якому вона жила ось уже багато років.

Виступи в кордебалеті приносили непогані гроші, але не давали того, заради чого Оля, не шкодуючи свого тіла, трудилася біля балетного станка стільки років. Мрія розбилася вщент, залишивши лише добре налагоджений механізм, що складався із суглобів, м’язів і симпатичного обличчя…

Ольга взяла тайм-аут, шанс зачаїтися десь в маленькій квартирці, де ще жили її дитячі мрії.

Жінка, проходячи по вузькому, вічно заставленому чимось коридорчику, заглянула в кімнату. Спляча на кріслі Марина, Паша, притулившийся за її письмовим столом, ще хтось…

І в цьому видовищі не було огидного, розгульного, безглуздого життя нового покоління, тільки безтурботність, простота і наївність. Може, саме за цим Оля сюди і повернулася?..

Ольга пройшла на кухню і поставила стару, блискучу, з вензелями і хитрими візерунками турку на газову конфорку. Скоро по квартирі запашними струменями поплив аромат свіжозвареної, міцної кави.

Оля сіла за стіл і тут почула за спиною голос.

-А можна і мені? – Вася, заспаний, кошлатий, стояв у дверях і ніяково посміхався.

-Давай! – Оля кивнула.

-Спасибі! – Вася акуратно налив собі гарячого напою.

-Ти хто? – Оля мимоволі милувалася цим рожевощоким, пухлогубим, веснянкуватим хлопчиною. У ньому було все настільки природно, ще не прикрашено або, навпаки, випалено життям, що раптом захотілося доторкнутися до нього, упевнитися, що це не сон.

-Я Вася, ми з Мариною в паралельних вчилися. А ви Оля?

Молодик розглядав балерину, помічаючи костисті, тонкі пальці, худе, з випирають вилицями обличчя, плечі, ніби які залишилися без опори і готові впасти вниз, а ще згаслий погляд. Замість королеви французької сцени, про яку так натхненно розповідала Марина, на нього дивилася просто втомлена, замучена жінка. Їй було всього двадцять три, але в це було складно повірити.

-А! Марина розповідала про тебе. Ти ж льотчик, так? – Ольга посміхнулася.

-Ну, я буду поступати. Я готувався, подивимося…

Вони сиділи навпроти один одного і пили каву, гризучи сухарики, які стояли на столі в пластиковій плетінці. Оля розслабилася. Вона була вдома, і навіть цей малознайомий, захоплений хлопчина був до речі.

-Хвилюєшся? – раптом запитала вона, вже знаючи відповідь.

Василь, трохи подумавши, відповів:

-Так, але найбільше боюся комісії. Раптом щось знайдуть…

-А якщо знайдуть, що робитимеш? – вона уважно дивилася на нього, ловлячи кожну зміну у виразі обличчя співрозмовника.

-Не знаю. Навіть не думав про це. Батько льотчик, я теж хочу. Нічого вони не знайдуть! – твердо сказав він.

-Але все ж? – не здавалася Оля.

-Так що ви пристали до мене? У мене все добре, навіщо турбуєте людину?! Я не якийсь там невдаха, я впевнений, що все складеться так, як я хочу! – гаряче відповів він.

-Тато допоможе? – різко запитала вона. Можливо, ця втомлена жінка просто заздрила енергії, вірі в майбутнє і відчайдушність хлопця, і це змушувало її говорити неприємні речі…

-Ні звичайно! Не міряйте всіх по собі! – зло відповів він. Марина розповідала, як мати ходила до директора, умовляючи взяти Ольгу, хоча та не відрізнялася особливими талантами, дарувала педагогам подарунки…

-О! Так ти в курсі! Так було діло. Мама допомогла мені тоді. Зростом я не вийшла, розумієш, дрібниця яка… А ось я своїм дітям не буду допомагати! – раптом прошепотіла вона. – Не стану я цього робити.

-Чому? – здивовано запитав Вася, чітко уявивши, як зменшена копія цієї Ольги плаче перед дверима навіки закритого для неї інституту, а мати не хоче зробити так, щоб двері все ж відкрилася.

-Тому що доля дає нам зрозуміти, що сунутися кудись не потрібно. Але ми вимагаємо, підмаслювати, вмовляємо, потім отримуємо бажане. Ми задоволені, але ненадовго. Тому що потім все одно буде важче, ніж іншим. Тому що зайшли туди, куди нас не кликали! А хочеться стати примою, як інші, овацій хочеться, визнання. а ти плюгавка і стоїш на сцені, як блішка, тебе і не бачать…

Вася раптом зрозумів, що розмова звернула з “його” рейок на життя самої Олі. Її стало шкода.

Він встав, налив їй ще кави і поставив на стіл коробку з цукерками.

-Ну, піду в проектувальники, в механіки, в кінці кінців! У диспетчери ще можна, – миролюбно сказав він. – А ти ким би стала, якби не взяли тоді?

Таке питання застав жінку зненацька. Вона, стрепенувшись, замилувалася веснянками на цьому юному, розчервонілому обличчі. Мабуть, Ольга навіть закохалася в нього. Їй хотілося доторкнутися до самої суті юності, що живе в цьому тілі. Але вісімнадцять і двадцять три тоді здавалися їй занадто великою прірвою, щоб дозволити собі щось відчувати до нього.

Ольга вже збиралася щось відповісти, але на кухню прийшла Марина. Ранок якось відразу зім’яв, зіскочив пружиною в ясне, весняне небо, закрутився і виплюнув молоду людину на вулицю, женучи додому.

Через два дні, погостювавши у сестри, Ольга поїхала. Марина не писала їй про те, що Василь не вступив, “зрізавшись” на чомусь “кишечному”. Комісія була непохитна. Ніякого неба, шукайте інші варіанти…

Молодий чоловік в той день повільно йшов додому, тримаючи в руках папір з проклятим штампом про профнепридатність. Все, чим жив, у що вірив, мріяв, впало у прірву, задзвеніло десь там і затихло.

Вася згадав наполегливі, так дратуючі його питання Ольги на кухні недавнім холодним ранком.

-Накаркала! – зі злістю подумав він. – І що її смикнуло!

А потім раптом свідомість, немов захищаючись, вивертаючись і не даючи потопити себе, прокрутила вперед стрічку спогадів. Ця дивна, незграбна балерина тоді штовхала його розум у правильному напрямку, допомагаючи промацувати обхідні шляхи до своєї мрії…

Почекав, підготувався і вступив до інституту. Не літати, так проектувати, не дарма стільки моделей зробив…

…З тих пір пройшло багато років. Одного разу Василь отримав запрошення на з’їзд з проектування і вдосконалення машин. Париж зустрів його натовпами гуляючих туристів, затишними вивісками кафе і ароматом щойно спечених круасанів.

Відчитавши свою частину доповіді, чоловік вирішив трохи прогулятися. Купивши путівник, він ходив по вулиці, озираючись на всі боки. Сонце било в очі, змушуючи жмуритися, шум міста бадьорив і піднімав настрій.

Його обігнала жінка. Вона їхала на велосипеді, хвацько обходячи перепони. Але світлофор змусив її загальмувати. Жінка озирнулася, зустрілася з чоловіком поглядом і раптом посміхнулася.

-Вася? Ви?

-Так, але…

-Я Ольга, Маринина сестра! Пам’ятаєте, тоді, на кухні, я доконала вас питаннями!

Вася впізнав її. Але така Ольга була набагато кращою. Трохи груба, м’яко округлена фігура, ніжний рум’янець, тонкі, але не кістляві кисті рук.

-Вибачте, я відразу вас не впізнав. Стільки років пройшло! Ви чарівні!

Світлофор давно змінив колір, а вони все стояли на тротуарі, посміхаючись один одному.

-Тепер я бачу, що ви по-справжньому щасливі! – сказав Василь. – Ви чарівна балерина!

-Ні, що ти, – швидко відповіла вона. – Балет в минулому, занадто складно стало доводити, що ти гарний такий, який є. Тепер я просто тренер зі спортивних занять. Мені стало так легко!

Через двадцять хвилин, поблукавши по вулицях, вони сиділи за столиком в кафе і базікали. Про своє минуле, про круті зміни, до яких доводилося звикати, про нові можливості. Були в їхніх словах і нотки жалю, гіркоти, образи. Якби тоді… А раптом… Як би було добре…

Але життя не знає умовного способу, вона мчить вперед, розбиваючи мрії і даруючи нові. Василь і Ольга стали зовсім іншими людьми. Він подорослішав, вона покращала, обидва пройшли довгий шлях пошуку своєї стежки в метушні життя.

“Нальотчик” і “екс-балерина”, розлучившись з марними надіями, зробили крок далеко вперед. Можливо, тепер різниця у віці зітреться схожістю в пережитому досвіді. І, може, скоро Оля буде рахувати веснянки на обличчі їхньої з Василем дочки, дякуючи долі за те, що звела тоді двох людей на маленькій, столичній кухні…

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *