Життя

Олексій прийшов додому пізно. Цілу ніч його не було вдома. Дружина зустріла його заплакана. – Чому ти не подзвонив? – запитала вона. – Не міг. Вибач, – Олексій пройшов на кухню, зробив каву і сів за стіл. І що казати, як пояснити те, що з ним сталося за цю ніч? Хіба Люся зрозуміє? Дружина сіла навпроти, але ні про що не питала, чекала. Олексій витяг з кишені білий аркуш із номером телефону і акуратно розгладив його. Люся миттю глянула і, побачивши, що там написано все зрозуміла

Робочий тиждень добіг кінця. Олексій Петрович вийшов із офісу і замкнув двері на замки. Весняний день йшов до вечора.

Олексій передчував смачну вечерю у родинному колі, потім розмову з дітьми й обговорення планів на вихідні з його турботливою дружиною Люсею.

Вона працювала в аптеці, й іноді у суботу у неї випадав робочий день.

Як буде цього разу, він не знав, але неділя буде точно в їхньому розпорядженні, і вони зможуть поїхати на дачу.

Квіти, полуниця, редиска – так, потрошки, для душі. Але зате повітря яке, сосни, озеро! І літо на підході.

Так він не поспішаючи йшов вулицею і думав про літо, куди б з’їздити з сім’єю тижнів на два. Як раптом побачив її!

Впізнав одразу, незважаючи на довгі п’ятнадцять років розлуки. Та й хіба можна її з кимось переплутати, її, Оленочку, красуню та відмінницю, його перше кохання!

Кажуть, що у певні моменти в людини перед очима пробігає все його життя. Так і в Олексія Петровича за дві хвилини промайнула його юність.

Він, учень восьмого класу, вперше у своєму житті закохався. Так, у неї, в Олену, нову дівчинку, яка прийшла до них у клас у середині року.

І все. Кохання. Він довго не наважувався навіть підійти до цієї Олени, але здалеку милувався її блискучими кучерями та гарним носиком, а коли його очі випадково зустрічалися з її поглядом, він червонів.

Але все ж таки, вже в дев’ятому класі, Олексій наважився і запропонує провести її додому. Йому здалося, що Олена зраділа.

Вони дружили три роки, він запрошував її додому, познайомив із батьками, вони разом вчили уроки, майже не розлучалися на канікули, а поцілувалися вперше на випускному.

Після того Олексій обняв її і сказав:

-Закінчимо інститут, одружимося!

І тут на нього чекала несподіванка. Олена сказала, що її батька, переводять по роботі в інше місце, і їм доведеться розлучитися.

Але насправді все сталося зовсім не так. Так, батька справді перевели, але родина з ним не поїхала. Батьки Олени розлучилися, і мати забрала доньку до свого рідного міста.

З того часу він отримав від Олени не більше десятка листів. Але в них не було жодного слова про кохання. А коли він, студент п’ятого курсу, вирішив приїхати до неї, вона відмовилася.

-Я виходжу заміж, Олексію. Наше дитяче, наївне кохання в минулому. Прощавай.

Тоді він, переживши остаточну розлуку зі своїм першим коханням, познайомився з Люсею, студенткою, з якою через рік одружився.

І ось тепер, через стільки років, Олена крокувала йому назустріч. Що вона тут робила? Для чого приїхала? Ці питання промайнули в його голові, коли він дивився в її очі, тримаючи за руки.

Олена весело сміялася, руки не забирала, навпаки, ніжно тримала їх усередині долонь і щось говорила: якась наукова конференція, якісь важливі справи. Але вони сьогодні закінчилися, а вона вирішила затриматись на суботу у місті своєї юності.

І Олексію чомусь здалося, що вона залишилася саме через нього. Чекала, чи навіть шукала цієї зустрічі!

Потім було кафе, де спочатку спогади лилися рікою, а потім і теперішнє набуло своїх прав. Олена щасливо одружена, науковиця, пише дисертацію. Дітей поки що немає, але це справа недалекого майбутнього.

І ось у цей момент Олексію стало особливо сумно. Як він мріяв про неї, а точніше, про життя з нею, з цією золотоволосою кучеряшкою! Навіть уявляв, які у них будуть діти! А її взяли і забрали в нього, як дорогу іграшку: погрався і вистачить.

Але цього він Олені не сказав, і про свою сім’ю лише двома словами обмовився: все гаразд, мовляв. Вони йшли вулицею і вже знали, що сьогодні не розлучаться.

-Зайдеш, – спитала вона несміливо, коли вони підійшли до готелю, і він кинувся через дорогу до кіоску, де купив ігристе і шоколад.

Чи це було те саме кохання, чи просто ностальгія за минулим?

Але зараз він був щасливим. Він обнімав її цієї довгої, нескінченної ночі, вдихав аромат її волосся, шепотів ніжні слова, а вона гладила його, цілувала і казала, що ніколи не забувала.

Аромат юності, щастя першого кохання. Вони вдихали їх сповна, насолоджуючись нездійсненним і навіки втраченим.

Пізнім суботнім рейсом він провів Олену на поїзд. Вона плакала, просила за щось пробачення, чи то за цю ніч, чи за втрачену любов. Та яка різниця?

Він витирав її сльози і ні про що не просив. Він знав, що вони не мають майбутнього. Але було минуле і сьогоднішня ніч, одна єдина і, звичайно ж, неповторна…

Олена швидко написала на клаптику паперу свій номер, до цього вони й не додумалися до такої простої речі – обмінятися телефонами, і пішла, поїхала в те життя, яке тепер належить їй, без нього, без Олексія…

…Олексій прийшов додому пізно. Цілу ніч його не було вдома… Люся зустріла його з заплаканими очима. Банальне питання:

-Чому не подзвонив?

Повернуло його в реальність, і він просто відповів:

-Не міг. Вибач.

До нього вибігли діти і зупинилися в нерішучості. Він винувато глянув на них, чудово розуміючи, що вони теж переживали: батько не прийшов додому, не попередив, не подзвонив.

-Ідіть до себе, – сумно сказала Люся, і вони слухняно зникли за дверима своєї спальні.

Олексій пройшов на кухню, зробив каву і вмостився за стіл. Він має поговорити з дружиною. І що казати, як пояснити те, що з ним сталося за цей день та за цю ніч? Хіба Люся зрозуміє?

Йому не хотілося, щоб дружина переживала. Вони щасливо жили всі ці роки, і спогади юності не заважали їхньому щастю, народженню дітей, сімейним радостям. Люся сіла навпроти, але ні про що не питала, чекала.

Олексій витяг з кишені білий аркуш із номером телефону і акуратно розгладив його. Люся миттю глянула і, побачивши ім’я Олена, все зрозуміла. Очі знову сповнилися сльозами і вона запитала голосом, сповненим розпачу:

-І що ти вирішив, Олексію?! Повертаєшся в минуле?

Він згадав, як одного разу, сміючись і лежачи у м’якій траві на дачі, він розповідав їй про свої шкільні роки, про Олену, про юнацьке кохання та розставання. А вона, отже, запам’ятала.

Він довго стояв біля вікна, не ворухнувшись, а потім узяв цей клаптик паперу і розірвав на дрібні шматки. Підійшов до дружини, обійняв її за плечі і сказав:

-Пробач мене. Цього ніколи більше не повториться, чуєш?

Люся вивільнилася з його незручних обіймів і відповіла:

-Тепер твоя юність закінчилася, Олексію. Поставлено жирну крапку. Зі своїми почуттями порайся сам. А я… свої переживу.

Вони повернулися один до одного не скоро, приблизно через місяць. Ні, не роз’їжджалися, так і жили в одній квартирі: мовчки, сухо, напружено.

Спав він на дивані у вітальні, діти поводилися тихо, ніби в будинку когось не стало. А це не стало її, його першого кохання. Від якої йому все ж таки вдалося поступово видужати.

Але потім вони з Люсею, не домовляючись, раптом знову знайшли один одного, як після довгої розлуки. І ця жінка, його дружина, допомогла йому пройти і сором, і переживання їхнього розставання.

Вона повернула його в те русло, в якому відтепер, як і раніше, потекло їхнє спокійне і щасливе сімейне життя.

З Оленою він більше не зустрічався, а спогади про неї відгукувалися лише тихим і трохи печальним сумом. Все минулося, його вже не тягнуло туди…

Він випив свою чашу до дна, і лише гіркий осад у душі нагадував йому про цю швидкоплинну зустріч з юністю…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *